Egzamin na prawo jazdy jest jednym z ważniejszych egzaminów, jakie przychodzi nam zdawać w życiu. Z tego powodu wielu kursantów odczuwa duży stres z nim związany.
Mamy dla naszych Kursantów kilka praktycznych wskazówek.
Jednym z najważniejszych elementów jest dobre przygotowanie do egzaminu.
Zacznijmy od teorii – jej dobre opanowanie jest jednym z fundamentów naszego sukcesu. Teorię bowiem w praktyce będziemy musieli zastosować w okamgnieniu. Tu nie ma już czasu na długie rozważania – tu decyzje podejmujemy w ułamkach sekund, dlatego dobra znajomość teorii jest tak ważna. Istotnym jest, aby teorii nie uczyć się na pamięć. Należy starać się raczej zrozumieć jakie konsekwencje w praktyce ma jej stosowanie. Taka wizualizacja konkretnych sytuacji drogowych będzie dla nas na pewno pomocna.
Drugim elementem są oczywiście umiejętności praktyczne. Nie chodzi tu tylko o pozbycie się lęków, oporów przed byciem aktywnym uczestnikiem ruchu drogowego, ale także o nabycie bezpiecznych nawyków oraz takich umiejętności, które pomogą nam prowadzić samochód w sposób zdecydowany, ale i rozważny. Umiejętność dostosowania się do sytuacji drogowych, do warunków atmosferycznych, umiejętność reagowania w sytuacjach nagłych i nieprzewidzianych jest bardzo istotna. Nie każdy Kursant jest w stanie opanować te czynności podczas 30 jazd. Czasami są osoby, które potrzebują więcej czasu i praktyki. To bardzo ważne by mieć realny obraz swoich umiejętności. Określenie swoich mocnych i słabych stron może również okazać się pomocne. Dzięki dodatkowym godzinom praktyki Kursanci nabierają pewności jazdy, potrafią szybciej reagować na konkretne sytuacje drogowe oraz prowadzą auto w sposób bardziej zdecydowany. Wszystko to procentuje potem na egzaminie. A zatem – najważniejszy punkt to dobre przygotowanie pod kątem zarówno teoretycznym jak i praktycznym!
Podczas egzaminu staraj się całą swoją uwagę skupić na tym, co masz wykonać. Bacznie obserwuj to, co się dzieje na drodze. Skoncentruj się także na poleceniach, które wyznacza ci egzaminator. Niektóre osoby polecają powtarzanie sobie w myślach zadań, które właśnie wykonują – dzięki temu poziom ich skupienia jeszcze bardziej wzrasta. Bądź skoncentrowany do ostatniej sekundy trwania egzaminu – czasami bowiem rozluźnienie przychodzi już pod sam koniec i wtedy kursant popełnia błąd, który skutkuje natychmiastowym przerwaniem egzaminu.
Brzmi banalnie? Nic bardziej mylnego. Warto zadbać o to, aby zarówno nasze ciało, jak i umysł się odprężyło i zregenerowało. Długi spacer? Ulubiona muzyka? Chwila z książką? Każdy ma swój sprawdzony sposób na zrelaksowanie i wyciszenie się. Warto o nim pamiętać!
Jesteś dobrze przygotowany. Skup się na swoich mocnych stronach. Podejdź do egzaminu jak do wyzwania, jak do sprawdzenia samego siebie i swoich umiejętności.
Trzymamy kciuki!